ruka zavírající kohout u topení v bytě či domě

Domov a zahrada 5. 12. 2022

Netopte pánu bohu do oken: Ušetřete za energie

Energie skokově zdražují. Slyšíme o tom ve zprávách, od sousedů a vidíme to i na našem vyúčtování. Není ale nutné propadat panice, máme pro vás tipy, jak ušetřit za energie bez velkého omezování.

Vsaďte na izolaci

Zjistěte kde to fouká! Můžou to být vchodové dveře, stará okna a nebo neutěsněná garáž. Máte hned několik způsobů, jak profukování vyřešit. V první řadě zkontrolujte těsnění, zda není nutné ho vyměnit. Pokud najdete netěsnosti mezi rámem okna a zdi, vytmelte je. Nezapomínejte ani na škvíry pod dveřmi, ty můžete vyřešit lištou a nebo těžkým závěsem přede dveřmi. Ty zároveň chrání před únikem tepla při vstupu do prostoru.

Neplechu nejčastěji dělají okna. Nemusíte je ale hned měnit, skvěle poslouží předokenní rolety, které využijete během tuhé zimy i horkého léta. Zatažené rolety fungují jako izolační vrstva. Veškeré teplo udrží uvnitř místnosti a nenechají ho uniknout ven. V létě naopak odstíní slunce a drží stabilní příjemnou teplotu, díky čemuž ušetříte i za klimatizaci.

Chytrá domácnost to vyřídí za vás

Na nic nemusíte myslet. Rolety se zatáhnout a roztáhnou sami. Jsou kompatibilní s chytrou domácností a mohou reagovat na venkovní teplotu, sluneční podmínky a nebo se otevírat podle naplánovaného časového rozvrhu. Zároveň je můžete ovládat pomocí dálkového ovladače. 

Venkovní rolety nešetří jen vaše peníze za energii. Také zajišťují větší bezpečnost, okna jsou zvenčí chráněná mechanickou bariérou. Zároveň rolety tlumí hluk zvenčí a zajišťují vám plné soukromí. 

Nechte prostor před topením

Jednoduchým a levným tipem, jak ušetřit za energie, je podívat se na topení. Má před sebou dostatek prostoru? Není zakryté záclonami nebo pohovkou? Aby topení mohlo vytápět místnost naplno, je nutné, aby mohl volně proudit teplý vzduch. Kromě toho se jedná i o bezpečnostní otázku, obzvlášť pokud využíváte WAW topení a nechcete zvyšovat riziko požáru. Nábytek odsunutý dále od oken je také bezpečnější pro vaše děti a domácí mazlíčky

Snižte teplotu

Potom, co utěsníte všechny škvíry, podívejte se na teplotu v místnosti. Ač se to nezdá, přetopení může být stejně nepříjemné, jako příliš nízká teplota. Optimální teplota v místnosti, kde trávíte svůj čas je kolem 21 stupňů. Jinak je tomu v ložnici. Pro kvalitní spánek je vhodná nízká teplota, a to kolem 16 až 18 stupňů. V kombinaci s pravidelným větráním a kvalitním zatemněním oken se konečně pořádně vyspíte.

Máte dojem, že vám pořád „někde tečou peníze“? Pokud máte v domě garáž, i ta potřebuje dobrou izolaci. My sázíme na garážová sekční vrata ze sendvičových panelů. Panel se skládá ze dvou vrstev ocelových plechů s výplní z polyuretanové pěny. Tato technologie zabraňuje tepelným ztrátám a nemusíte se bát, že by vám garáž v zimě promrzala. 

Chcete ušetřit za energie a snížit únik tepla ve vašem domě či bytě? Obraťte se na profesionály v oboru. Poradíme vám řešení na míru, které vám poslouží na dlouhá léta.

Potřebujete poradit s výběrem vhodného řešení stínění?

Dejte nám vědět a naši specialisti
se vám budou věnovat.

Chci poradit