výsuvná markýza nad stolem plným občerstvení v krásném slunečném dni

Domov a zahrada 10. 9. 2022

autor Adam Čechura autor článku Adam Čechura

Jak se v létě chránit před sluncem?

Celý rok se těšíte až strávíte léto na zahradě a nakonec jste schovaní doma, protože venku žhne přímé slunce, a nebo naopak ustavičně prší? Věřte, že ani extrémní změny počasí vás nemusí omezovat. Zkuste naše osvědčené tipy; uvidíte, že správná pergola vyřeší každý problém.

Zeleň, která vrhá stín a chladí

Ať jste fanouškem okrasných rostlin, nebo pěstujete hlavně užitkové plodiny, určitě nám dáte za pravdu, že v parku a v lese je v o prázdninách příjemněji, než na pečlivě posekaném trávníku bez jediného stínu. Není potřeba ze své zahrady dělat lesní školku, ale pokud strategicky vysadíte vyšší stromy, túje nebo například břečťan, můžete si vytvořit stín doslova „na objednávku“. Budete si ale muset počkat, než stromy dorostou do vámi požadované výšky. 

Už si v hlavě plánujete, jak vysadíte meruňku a rodina bude mít z čeho vařit marmeládu ještě další rok? Pokud je vaším cílem odstíněná terasa, možná ovocný strom nebude nejlepší volba, pokud v sezóně nechcete odhánět ovocné mušky a neustále sbírat popadané plody. A ačkoliv je pohled do zeleně vskutku léčivý, neřeší deštivé počasí. Kromě toho se o vzrostlé rostliny musíte pravidelně starat.

Pergola ochrání před sluncem a deštěm

Pokud si nepotrpíte na polovičatá řešení, bioklimatická pergola na zahradu by mohla být tím pravým pro vás. Odstíní většinu slunečního záření, ochrání vás před deštěm a větrem i zvědavými sousedy. Z vaší terasy se tak stane místo, kde bude s radostí trávit čas celá rodina. Jak bioklimatická pergola funguje? Její konstrukce je tvořena lamelami, které lze naklápět až do 140°, čímž se přizpůsobí aktuálnímu počasí. Tomu napomáhá i zabudované dešťové čidlo. Zároveň je pergola vyrobená ze silnostěnného hliníku s nerezovými detaily, a proto není potřeba žádná údržba. Mimochodem, bioklimatická pergola odolá i nánosu sněhu, díky čemuž vás v zimě nečeká nepříjemné odklízení sněhové pokrývky. 

Dalším oblíbeným řešením na léto je kazetová markýza. Stíní a v případě potřeby ji můžete kdykoliv zatáhnout. Díky širokému výběru typů i vzorníků potahů nenaruší dojem z exteriéru vašeho domu, ale naopak jej doplní. Zároveň je markýza na balkon skvělým řešením, pokud nemáte zahradu, ale chcete si dopřát posezení na čerstvém vzduchu během letních dnů. 

Ačkoliv vás pergola i markýza částečně ochrání před sluncem, není to 100% ochrana před UV zářením. Proto nezapomeňte na opalovací krém, abyste se neupekli jako steak na vašem grilu!


Zjistěte více o markýzách v našem novém videu. Chcete poradit nebo si nechat zaměřit terasu na případnou montáž pergoly nebo markýzy? Ozvěte se naším specialistům.

autor článku Ing. Adam Čechura

Adam pro vás připravuje zajímavé články, které představují náš sortiment.
Zodpoví vše, co vás zajímá. Napište, o čem byste se chtěli dočíst.

Ing. Adam Čechura

Potřebujete poradit s výběrem vhodného řešení stínění?

Dejte nám vědět a naši specialisti
se vám budou věnovat.

Chci poradit