rodina dívající se z okna ven přes otevřené vnitřní žaluzie

Domov a zahrada 25. 10. 2022

Rady jak na bezpečnou domácnost: Děti, zvířata a žaluzie

S příchodem dítěte nebo zvířete do domácnosti se stáváme více obezřetní. Místo hezkého designu nábytku si najednou všímáme ostrých rohů a při pohledu na polootevřené okno trhneme, co se stane, když nám tam skočí kočka. Možná vás napadají černé scénáře i při pohledu na žaluzie. Pokud jste se poznali, tento článek je právě pro vás. Poradíme, jak na bezpečnou domácnost a proč není hned nutné odstraňovat žaluzie. Případy nehod dětí a zvířat spojené s žaluziemi a roletami jsou velmi vzácné. Pokud dodržíte základní pravidla bezpečnosti, nemusíte se bát žádného rizika. Které to jsou?

Místo smyček žaluzie na dálkové ovládání

Nebezpečí se skrývá ve šňůrách a smyčkách, kterými ovládáte žaluzie. Pokud už se stěhujete do domácnosti s žaluziemi a nemůžete si vybrat například bateriovou variantu, nevadí. Stačí využít chytrého rozestavění nábytku. Vyhněte se tomu, aby dětské postýlky nebo židličky stály v přímém dosahu smyček. Pokud už vaše dítě zvládá zdolat gauč a občas zkouší vylézt i na knihovnu, zvažte zda mít velké kusy nábytku v blízkosti oken. Dítě může vyšplhat na okno s cílem podívat se ven a při hře se zamotat do řetízku žaluzie. 

Pokud máte malý byt a nemáte možnost čarovat s rozmístěním nábytku, nevěšte hlavu. Bezpečí vašeho dítěte můžete zajistit upevněním řetízku. Rolety do okna a žaluzie mají zabudovanou aretaci řetízku nebo možnost jejího dodání. Díky tomu je šňůra vždy napjatá a nevzniká volné laso, do kterého by se mohlo dítě nebo zvíře zachytit. 

Měníte staré stínění a vybíráte nové? Zvolte žaluzie bez řetízkového stínění. Ideální jsou ty s motorovým pohonem, které ovládáte dálkovým ovládáním. Určitě oceníte také to, že můžete veškerá okna otevřít nebo zastínit najednou bez manuálního nastavování žaluzií.

Pozor při větrání

Dalším rizikem, které se týká hlavně majitelů koček, je okno otevřené na „větračku“. Aby vám zvíře nevyskočilo z okna nebo balkonu vyřešíte sítí – váš mazlíček se ale stále může zaseknout v bočním dílu okna. Pokud zvíře není objeveno ihned, může dojít k fatálním následkům. I tomuto riziku se dá jednoduše a levně předejít. Stačí k tomu ochranná mřížka do okna, kterou vsadíte na boční díl. 

Chcete mít jistotu, že vyberete bezpečné stínění, které neohrozí žádného člena rodiny? Obraťte se na specialisty. Jsme na trhu desítky let a rádi vám poradíme s výběrem i instalací.

Natočili jsme pro Vás video o bezpečnostních prvcích interiérového stínění. Podívejte se na náš YOUTUBE kanál!

Potřebujete poradit s výběrem vhodného řešení stínění?

Dejte nám vědět a naši specialisti
se vám budou věnovat.

Chci poradit