horizontální žaluzie na okně

Domov a zahrada 6. 6. 2024

autor Adam Čechura autor článku Adam Čechura

Jak opravit řetízek žaluzie?

V létě i v zimě s nimi neustále manipulujeme, každou chvíli je vytahujeme a zatahujeme. Dáváme jim pořádně zabrat, někdy se prostě stane nehoda a žaluzie přijde k úhoně. Menší závady dokážete odstranit sami, na ty větší je třeba povolat odborníka. Co zvládnete svépomocí?

Žaluzie jako praktický pomocník

Mnozí z nás si bez nich už svůj život neumí představit, v létě nás chrání před ostrými slunečními paprsky, které nás i doma často oslňují a brání nám ve čtení nebo sledování televize, a které přehřívají interiér. V zimě naopak brání úniku tepla, a tím šetří náklady na energie. Asi každému se tak dřív nebo později stane, že se žaluzie zasekne, nebo že se poškodí řetízek. Co s tím?

Jak opravit řetízek žaluzie?

Rozbitý řetízek je běžná věc, není třeba panikařit. Jeho výměna je docela jednoduchá, zvládnete ji i sami. Výměna řetízku a silonového lanka vyžaduje demontáž žaluzie, kterou provedete snadno tak, že po sundání horních PVC krytek povolíte šroubky na každé straně a tím žaluzii uvolníte z rámu okna.

  • Při výměně lanka nejprve uvolněte původní lanko, které je většinou zajištěné kolíčkem v převodovce (část pod PVC krytkou). Kolíček vytáhněte, lanko se uvolní a vy ho můžete vytáhnout. Nové lanko pak protáhněte všemi lamelami a v horní části zajistěte proti vytažení. V dolní části lanka nasaďte fixační kolíček a udělejte pod ním malý uzlík. Při montáži žaluzie zpět na okno nejdříve zafixujte žaluzii nahoře, pak do otvoru v zasklívací liště v dolní části okna vložte uzlík a zajistěte fixačním kolíčkem. V horní části uvolněte zajištění silonu a tahejte lehce za silon až do jeho napnutí. Opět zajistěte proti dalšímu vytažení. Nechte koukat cca 3 cm a zbytek odstřihněte.
  • Pokud měníte prasklý nebo poškozený řetízek, tak je nutné vytáhnout z horního profilu převodovku na té straně, kde byl původně řetízek umístěn. Nový řetízek je nutné protáhnout jednou drážkou v převodovce, navést do ozubeného kolečka, a druhou drážkou vytáhnout řetízek ven. Pak už zbývá jen nastavit správnou polohu spojky na řetízku tak, aby šla žaluzie jak naklápět, tak vytahovat.

Co dělat, když se žaluzie zasekne?

U zaseklé žaluzie může být příčin více, ideální je tak zásah servisního technika. Než ho ale zavoláte, zkuste zjistit příčinu a zabránit dalšímu poškození žaluzií. Žaluzie vypněte a podívejte se, zda jim v pohybu nebrání nějaká překážka, nebo zda jde o poruchu mechanismu. Žaluzie také můžete opatrně očistit, někdy je za zaseknutím jen nahromaděný prach a špína.

Máte další otázky nebo raději chcete svěřit opravu odborníkům, neváhejte se na nás obrátit a kontaktujte nás.

autor článku Ing. Adam Čechura

Adam pro vás připravuje zajímavé články, které představují náš sortiment.
Zodpoví vše, co vás zajímá. Napište, o čem byste se chtěli dočíst.

Ing. Adam Čechura

Potřebujete poradit s výběrem vhodného řešení stínění?

Dejte nám vědět a naši specialisti
se vám budou věnovat.

Chci poradit